Results for Swimming

Swimming results can be found from this link

Medalists 2022 EPYG Swimming 

Competition day 2, Saturday 2nd of July

Event 16 100m Butterfly W  

12-15 years 

  1. Marija Badrov – Croatia

16-18 years 

  1. Maely Chevallier – France
  2. Margherita Sorini – Italy
  3. Mira Jeanne Maack – Germany

 

Event 17 100m Butterfly M  

12-16 years 

  1. Kylian Portal – France
  2. Philip Hebmüller – Germany
  3. Jo Kebriel Nor – Norway

17-18 years 

  1. Enrique Alhambra Mollar – Spain
  2. Arnau Dasi Roseleny – Spain
  3. Bence Grünfelder – Hungary

 

Event 20 100m Freestyle W  

12-15 years 

  1. Emma Mecic – Croatia
  2. Nikola Badowska – Poland
  3. Marija Badrov – Croatia

16-18 years 

  1. Assya Maurin Espiau – France
  2. Camilla Bitz Witt – Denmark
  3. Tatyana Lebrun – Belgium

 

Event 21 100m Freestyle M  

12-16 years 

  1. Kylian Portal – France
  2. Georgios Vasileiadis – Greece
  3. David Kratochvil – Czech Republic

17-18 years 

  1. Hector Denayer – France
  2. Jamie Montero Marrades – Spain
  3. Massimo Resta – Italy

 

Event 24 200m IM W  

12-15 years 

  1. Emma Mecic – Croatia
  2. Alžbeta Kubova – Slovakia
  3. Alicja Piec – Poland

16-18 years 

  1. Tatyana Lebrun – Belgium
  2. Zuzanna Boruszewska – Poland
  3. Mira Jeanne Maack – Germany

 

Event 25 200m IM M  

12-16 years 

  1. Philip Hebmüller – Germany
  2. David Kratochvil – Czech Republic
  3. Tommaso Morandi – Italy

17-18 years 

  1. Tomás Cordeiro – Portugal
  2. Hector Denayer – France
  3. Enrique Alhambra Mollar – Spain

 

Competition day 1, Friday 1st of July

Event 1 400m Freestyle W 

12-15 years 

  1. Emma Medic – Croatia
  2. Nikola Badowska – Poland

16-18 years 

  1. Mira Jeanne Maack – Germany
  2. Margherita Sorini – Italy
  3. Maely Chevallier – France

 

Event 2 400m Freestyle M 

12-16 years 

  1. David Kratochvil – Czech Republic
  2. Kylian Portal – France
  3. Philip Hebmüller – Germany

17-18 years 

  1. Tomas Cordeiro – Portugal
  2. Massimo Resta – Italy
  3. Samuel Duarte – Portugal

 

Event 4 50m Backstroke M 

12-16 years 

No medals  

17-18 years 

  1. Giulio Legrottaglie – Italy
  2. Konstantinos Karantzis – Greece

 

Event 5 100m Backstroke W 

12-15 years 

  1. Emma Medic – Croatia
  2. Alexandra Borska – Czech Republic
  3. Marjia Badrov – Croatia

16-18 years 

  1. Mira Jeanne Maack – Germany
  2. Assya Maurin Espiau – France
  3. Gabriele Cepaviciute – Lithuania

 

Event 6 100m Backstroke M 

12-16 years 

  1. David Kratochvil – Czech Republic
  2. Kylian Portal – France
  3. Oliwier Krzyszkowski – Poland

17-18 years 

  1. Karim Gouda Said Hessan – Italy
  2. Enrique Alhambra Mollar – Spain
  3. Tim Znidarssic Svensek – Slovenia

 

Event 9 100m Breaststroke M 

12-16 years 

  1. Philip Hebmüller – Germany
  2. Erik Gundersen – Norway
  3. David Kratochvil – Czech Republic

17-18 years 

  1. Hector Denayer – France
  2. Alex Villareja Martin – Spain
  3. Danielius Mikalauskas – Lithuania

 

Event 10 100m Breaststroke W 

12-15 years 

  1. Alicja Piec – Poland
  2. Betti Oblikas – Estonia
  3. Iskra Dedivanovic – Montenegro

16-18 years 

  1. Tatyana Lebrum – Belgium
  2. Zuzanna Boruszewska – Poland
  3. Assya Maurin Espiau – France

 

Event 11 50m Freestyle W 

12-15 years 

  1. Nikola Badowska – Poland
  2. Marjia Badrov – Croatia
  3. Adlin Cika – Italy

16-18 years 

  1. Zuzanna Boruszewska – Poland
  2. Tatyana Lebrum – Belgium
  3. Kata Payer – Hungary

 

Event 12 50m Freestyle M  

12-16 years 

  1. Tommaso Morandi – Italy
  2. David Kratochvil – Czech Republic
  3. Jo Kebriel Nor – Norway

17-18 years 

  1. Enrique Alhambra Mollar – Spain
  2. Hector Denayer – France
  3. Aristeidis Chatzidis – France